Przejdź do treści

Ogród dobrze zaplanowany

Piękny ogród wokół domu to miejsce, w którym można przyjemnie wypocząć, powód do dumy dla jego posiadaczy oraz obiekt zazdrości ze strony sąsiadów. Założenie i pielęgnacja ogrodu to niemały koszt i wysiłek, ale równocześnie element podnoszący wartość posesji. Kupując lub budując nowy dom, z pewnością zastanawiasz się, kiedy najlepiej założyć ogród?
Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie wyglądu ogrodu. Warto przewidzieć przeznaczenie poszczególnych stref ogrodu i jego trwałe elementy, takie jak instalacje wodne i elektryczne, obiekty małej architektury i oczka wodne. Planując rozmieszczenie drzew i krzewów trzeba mieć świadomość tego, że z upływem lat urosną, dlatego warto skonsultować to z projektantem zieleni np. z http://www.zielone-studio.pl/. Instalację elektryczną i rury do systemu nawadniania trzeba położyć, zanim w ogrodzie cokolwiek będzie posadzone lub wysiane. Miejsce przewidziane na ogród trzeba uporządkować po pracach budowlanych i przygotować ziemię, spulchniając ją i wzbogacając warstwę próchniczą. Zimowe zamarzanie i odmarzanie gruntu poprawi strukturę gleby lub wyeksponuje jej niedoskonałości powstałe podczas przeprowadzania prac budowlanych na działce. Większość roślin wymaga gleby o odczynie obojętnym, ale iglaki, azalie i wrzośce preferują gleby kwaśne.

Kiedy zakładać ogród?

O tym, kiedy najlepiej założyć ogród, decyduje wybrany przez Ciebie styl ogrodu. Trawniki, rabaty kwiatowe, iglaki, drzewa i krzewy ozdobne lub owocowe mają różne wymagania, które trzeba wziąć pod uwagę. Iglaki i inne rośliny zimozielone najlepiej sadzić na wiosnę lub jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. Przesuszenie gleby latem lub przemarzanie zimą nie sprzyja ich ukorzenieniu się. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym korzeniem najlepiej sadzić w stanie bezlistnym, czyli wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja, lub jesienią, tuż po jej zakończeniu. Zdarzające się coraz częściej w Polsce bezśnieżne zimy i suche wiosny sprawiają, że bezpieczniejszą porą do ich sadzenia jest jesień. Wiosna jest korzystniejsza do sadzenia roślin, które wolno się ukorzeniają i wymagają po posadzeniu intensywnego podlewania, takich jak azalie.
A kiedy najlepiej sadzić w ogródku byliny lub rośliny dwuletnie? W tym przypadku również zalecaną porą jest jesień. Rośliny przed nadejściem zimy zdążą się ukorzenić i wcześniej rozpoczną wegetację na wiosnę. Późne lato i wczesna jesień to najlepsza pora, kiedy w ogródku można sadzić rośliny cebulkowe, czyli tulipany, hiacynty, żonkile lub przebiśniegi. Trzeba je posadzić na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebulki, dzięki czemu po ukorzenieniu się nie przemarzną w gruncie.

Trawnik w ogrodzie

Efektowny trawnik jest elementem porządkującym przestrzeń ogrodu oraz doskonałym miejscem do rekreacji. Uzyskanie efektu zielonego dywanu jest niezmiernie trudne. Wymaga odpowiedniego doboru mieszanki traw i właściwej pielęgnacji. Regularne koszenie, podlewanie, nawożenie, aeracja i wertykulacja mogą być dużym wyzwaniem dla osób, które nie mają na to zbyt wiele czasu. Można spotkać dwa różne podejścia do tego, kiedy najlepiej zakładać trawnik w ogrodzie. Tradycyjnie trawnik z wysiewu zakłada się wiosną (kwiecień lub maj), gdy ziemia jest już wystarczająco nagrzana od słońca, ale ma jeszcze dość wilgoci po roztopach.

Dzięki temu już latem możemy się cieszyć soczystą zielenią trawnika. Wiosenny wysiew może spowodować to, że oprócz trawy, wyrosną chwasty, których nasiona wiosną rozwiewa wiatr. Z kolei jesienny wysiew na ciepłą jeszcze glebę pozwoli trawie dobrze ukorzenić się przed nadejściem przymrozków.
Gdy ktoś nie ma pojęcia o tym, jak i kiedy zakładać ogród i sadzić rośliny w ogródku, może wszystko powierzyć fachowcom zajmującym się projektowaniem i realizacją ogrodów. Nie wymaga to czasu, tylko nakładów finansowych, ale zniewalający efekt będzie gwarantowany